leczenie ortodontyczne dzieci rzeszów

Leczenie ortodontyczne

Nie ma określonej granicy wieku, w którym już nie można zacząć leczenia ortodontycznego. W związku z tym, że obecnie wszyscy pragną mieć piękne i proste zęby leczenie ortodontyczne jest popularne w każdym wieku. Z aparatów ortodontycznych mogą korzystać zarówno młodsze dzieci, młodzież, dorośli, jak i osoby starsze.

Terapia ortodontyczna polega na wpłynięciu na proporcje dolnego i środkowego odcinka twarzy. Z tego powodu coraz częściej ortodoncja jest nazywana zachowawczą ortopedią szczękową lub ortopedią szczękową. Każde leczenie ortodontyczne polega na właściwym ustawieniu zębów w łukach zębowych oraz na przywróceniu właściwego zwarcia między górną i dolna szczęką.

W celu przesunięcia zębów stosuje się aparaty ortodontyczne, których biomechaniczna siła wyzwalana pośrednio lub bezpośrednio na zęby, pomaga w ich przesuwaniu. Każdy aparat wpływa również na układ mięśniowy twarzy, wzmacnia napięcie poszczególnych struktur, przez co oddziałuje na położenie szczęk i zębów, sprawiając że mogą one zmienić położenie. W czasie przesuwania się zębów zmienia się położenie jego korzenia, a kość wokół niego może ulegać odbudowie i resorpcji. Wykorzystując nacisk aparatu na uzębienie, można przesuwać zęby w dowolnym kierunku. Należy jednak pamiętać, że aby leczenie przebiegało bez istotnych komplikacji musi być ono rozciągnięte w czasie. Średni czas leczenia ortodontycznego wynosi około dwóch lat.

Leczenie ortodontyczne dzieci i dorosłych

W przypadku leczenia ortodontycznego dzieci często stosuje się aparaty ruchome, w przypadku młodzieży zarówno ruchome, jak i stałe, natomiast pacjentom dorosłym poleca się głównie aparaty stałe. Ma to związek przede wszystkim z uwapnieniem kości, które rośnie wraz z wiekiem oraz sprawia, że przesunięcia zębów wymagają więcej czasu. Czas leczenia zależy również od wady zgryzu (im jest ona poważniejsza i bardziej utrwalona, tym dłużej trzeba ją leczyć) oraz zaangażowania pacjenta (szczególnie w przypadku aparatów ruchomych).

Po założeniu aparatu pacjenci muszą liczyć się z wystąpieniem takich dolegliwości jak: tkliwość i ból zębów czy podrażnienia warg i policzków przez aparat. 

W czasie leczenia pacjenci muszą pamiętać o szczególnej higienie jamy ustnej. Należy myć zęby po każdym posiłku, dbać o czystość aparatu, używać do jego czyszczenia specjalnych szczoteczek oraz płukać jamę ustną płynem do płukania ust. W czasie noszenia aparatu pacjenci muszą również stosować się do zaleceń odnoszących się do diety. Należy unikać twardych, słodkich pokarmów, gumy do żucia i słodkich gazowanych napojów.