Czym jest aparat na zęby kryształowy?

kryształowy aparat na zęby

Kiedyś ortodoncja kojarzyła nam się głównie z dziećmi i młodzieżą, których uśmiechy ozdabiały kolorowe elementy aparatów ortodontycznych. Teraz z ortodoncji korzysta także mnóstwo osób dorosłych, dla których bardzo liczy się estetyka uśmiechu i założonego aparatu ortodontycznego.

Aparat na zęby kryształowy różni się od aparatu tradycyjnego wyglądem zamków. Są one wykonane z monokryształu, czyli materiału, który jest przeźroczysty. Dzięki temu aparat staje się praktycznie niewidoczny w jamie ustnej.

Dla kogo zalecany jest aparat na zęby kryształowy?

Aparat na zęby kryształowy zalecany jest dla osób, które nie chcą, aby na ich zębach były widoczne metalowe lub kolorowe elementy. Bardzo często korzystają z niego osoby dorosłe, jednak zyskuje on popularność także u młodzieży.

Przebieg leczenia ortodontycznego aparatem na zęby kryształowym

Leczenie ortodontyczne z wykorzystaniem aparatu ortodontycznego kryształowego nie różni się niczym od leczenia tradycyjnym aparatem metalowym. W tym przypadku cały proces leczenia również rozpoczyna się od wnikliwej konsultacji. Na konsultacji lekarz wykonuje badanie jamy ustnej, zdjęcia wewnątrzustne, rentgenowskie – cefalometryczne i pantomograficzne oraz wykonuje wyciski do modeli diagnostycznych. Po otrzymaniu z pracowni gotowych modeli jest w stanie dokonać dokładnych pomiarów i projekcji leczenia oraz skomponować jego plan. Po zaakceptowaniu planu i warunków leczenia przez Pacjenta lekarz przykleja aparat na zęby.

Od tej pory aparat stopniowo prostuje zęby, co jest kontrolowane podczas każdej wizyty kontrolnej odbywającej się co 6-8 tygodni. Na wizycie kontrolnej lekarz wymienia łuk ortodontyczny na nowy (grubszy lub większy) oraz wymienia ligatury.

Po zakończeniu leczenia niewidocznym aparatem, czyli okresie około 2 lat, lekarz demontuje aparat z zębów Pacjenta i wykonuje wycisk do szyn retencyjnych. Na wewnętrznych stronach dolnego łuku zębowego przyklejany jest drucik retencyjny, a na zęby górne Pacjent regularnie ma zakładać nakładkę retencyjną.

Zalecenia podczas leczenia aparatem na zęby kryształowym

Oto zalecenia podczas leczenia aparatem na zęby kryształowym:

aparat na zęby kryształowy