aparaty na zęby higiena

Ortodoncja – Higiena

Jak dbać o zęby, gdy nosimy aparat ortodontyczny?

Aparat przyklejony do zębów to główny i najczęstszy element leczenia ortodontycznego, chociaż oczywiście nie jedyny. Pomaga on wyleczyć krzywy zgryz, a pośrednio wpływa także na nasze samopoczucie – pozwala nam uzyskać ładniejszy uśmiech, wzmacnia naszą pewność siebie.
Chociaż początkowo wrażenia po założeniu aparatu ortodontycznego mogą nie być komfortowe i przysparzać nam niewielkich dolegliwości, efekt jaki dzięki niemu osiągniemy rekompensuje miesiące wyrzeczeń.
Dbanie o zęby gdy nosimy aparat ortodontyczny nie jest trudne, wymaga jednak wiele samozaparcia i oczywiście systematyczności. Przede wszystkim musimy pamiętać, że osoby posiadające aparat ortodontyczny, niestety są zmuszone więcej razy w ciągu dnia sięgnąć po szczoteczkę i pastę do zębów, zrezygnować z niektórych pokarmów – produktów twardych – jak i kleistych a także szkodzącym zębom słodyczy .Możliwe jest zbieranie się jedzenia za drutami aparatu ortodontycznego ale szczotka i pasta, irygatory wodne oraz płukanki do zębów na pewno pomogą nam utrzymać dobrą higienę naszych zębów na co dzień.
Podczas noszenia aparatu ortodontycznego nie zaleca się również żucia gumy.

Szczotkowanie aparatu na zęby

Szczotkowanie zębów podczas noszenia aparatu ortodontycznego jest bardzo ważne, ponieważ gromadzące się w aparacie resztki pokarmów mogą prowadzić do próchnicy. a i nie wyglądają estetycznie Samo mycie zębów gdy mamy założony aparat, jest nieco bardziej skomplikowane, , ale nie niemożliwe. Najczęściej lekarz ortodonta przeprowadzi instruktaż szczotkowania zębów i dokładnie wyjaśni jak należy postępować z aparatem na zęby.