aparat ortodontyczny bezligaturowy

Czym jest aparat ortodontyczny bezligaturowy

Aparat ortodontyczny bezligaturowy

Ligatury są to kolorowe lub bezbarwne gumki zakładane na zamki aparatu ortodontycznego. Ich zadaniem jest utrzymanie łuku ortodontycznego w zamkach. Są wymieniane na nowe przy każdej wizycie kontrolnej. A czym jest aparat ortodontyczny bezligaturowy? Aparat ortodontyczny bezligaturowy także składa się z łuków i zamków. Jednak zamki posiadają specjalne „klapki”, które pozwalają łukowi utrzymać się, a także swobodnie pomiędzy nimi poruszać. Odpowiada to za prawidłowe i szybsze działanie aparatu.

Aparat ortodontyczny bezligaturowy – Jak wygląda leczenie?

Leczenie aparatem ortodontycznym bezligaturowym jest o wiele bardziej komfortowe i szybsze niż leczenie aparatem ligaturowym. Wizyty kontrolne odbywają się rzadziej, bo co około 6 tygodni i jest wtedy wymieniany jedynie łuk – na grubszy, który będzie działał z większymi siłami.

Dla kogo zalecany jest aparat ortodontyczny bezligaturowy?

Aparat ortodontyczny zalecany jest przede wszystkim dla osób dorosłych, które chcą, by ich aparat wyglądał estetycznie i nie zawierał kolorowych elementów. Jest też on zalecany dla osób, które rzadziej chcą uczęszczać na wizyty kontrolne i w krótszym czasie naprawić swój zgryz.

Przebieg leczenia aparatem ortodontycznym bezligaturowym

Czy to leczenie tradycyjnym aparatem ortodontycznym, czy aparatem ortodontycznym bezligaturowym, najważniejsza wizyta jest to wizyta konsultacyjna. Podczas tej wizyty lekarz bada stan uzębienia i ocenia rodzaj wady zgryzu. Robi to poprzez zwykłe badanie stomatologiczne i przez zdjęcia radiologiczne – pantomograficzne i cefalometryczne. Po wstępnym oszacowaniu uzębienia w jamie ustnej wykonuje wyciski do modeli diagnostycznych i umawia na kolejną wizytę za około tydzień. Na drugiej wizycie na podstawie modeli diagnostycznych określa i pokazuje jaki problem w jamie ustnej występuje i jakie leczenie najlepiej jest zastosować do korekty wady zgryzu. Ponieważ Pacjent wybiera aparat ortodontyczny bezligaturowy, informuje go także o różnicach, jakie wynikają z tego rodzaju leczenia. Po zaakceptowaniu planu leczenia lekarz ortodonta zakłada, czyli przykleja aparat do licowych powierzchni zębów. Tak przyklejony aparat zostaje już z Pacjentem na około 1,5 roku – 2 lata.

Po założeniu aparatu pierwsza wizyta kontrolna odbywa się za około 5-6 tygodni i na niej wymieniany jest jedynie łuk umieszczony pomiędzy zamkami. Cała wizyta trwa około 15-20 minut. Po zakończeniu leczenia ortodontycznego, lekarz ściąga aparat i pobiera wyciski do wykonania szyn retencyjnych. Szyny te służą utrzymaniu efektów leczenia.

aparat na zęby ortodontyczny bezligaturowy