aparat ortodontyczny clear aligner

Aparat Clear Aligner

aparat ortodontyczny clear aligner

Aparat ortodontyczny Clear Aligner

Clear Aligner to doskonałe rozwiązanie dla wszystkich, którzy nie chcą się zdecydować na tradycyjny stały aparat na zęby i nie chcą również, aby ich aparat był widoczny dla otoczenia. Właśnie z myślą o takich pacjentach stworzono specjalne przezroczyste nakładki Clear Aligner, które są równie skuteczne jak stały aparat ortodontyczny czy aparat lingwalny, ale zdecydowanie bardziej estetyczne i komfortowe, zwłaszcza, że dobiera się je do indywidualnych potrzeb każdego pacjenta. Istnieje możliwość łączenia tej metody z innymi technikami ortodontycznymi, przede wszystkim w sytuacji kiedy mamy do czynienia z bardzo poważnymi wadami zgryzu.

Ten rodzaj aparatów korygujących dedykowany jest zwłaszcza osobom dorosłym.

Przebieg leczenia nakładkami Celar Aligner

W pierwszej kolejności odbywa się wizyta konsultacyjna, podczas której lekarz ortodonta zdiagnozuje pacjenta i jego wadę zgryzu, oceni jaki rodzaj aparatu ortodontycznego powinien on nosić oraz zadecyduje czy istnieje możliwość leczenia nakładkami Clean Aligner.
Kiedy już diagnoza zostanie postawiona i okaże się, że w danym przypadku możliwe jest leczenie metoda nakładkową, konieczne jest przeprowadzenie odpowiednich badań diagnostycznych, polegających na pobraniu wycisków żuchwy oraz szczęki, na podstawie których zostaną przygotowane dla nas nakładki. Na tym etapie przeprowadzana jest również cyfrowa analiza i symulacja wyników końcowych leczenia, na podstawie których ortodonta oszacuje długość leczenia oraz jego koszt, a pacjent zobaczy wynik końcowy leczenia.
Na podstawie pobranych odcisków, tworzone są specjalne szyny, o rożnych grubościach, które należy zakładać po kolei, na określony czas. Podczas całego procesu leczenia pacjent jest pod opieką lekarza ortodonty i powinien stawiać się regularnie na wizyty kontrolne.
Ostatni, końcowy etap leczenia czyli faza retencji, polega na stabilizacji zębów w nowej pozycji. Czas trwania tego etapu jest uzależniony od posiadanej wcześniej wady zgryzu, ale przeważnie trwa dwa razy dłużej niż poprzednie fazy leczenia.

Zalety Clear Aligner

Najważniejszym argumentem, decydującym o tym, że wielu pacjentów wybiera właśnie nakładki Clear Aligner jest ich wygląd i budowa, która sprawia, że są one niewidoczne dla otoczenia, nawet podczas śmiania się czy rozmawiania. Ponadto, sam przebieg leczenia jest bezbolesny i trwa stosunkowo szybko, w porównaniu do niektórych metod. Nakładki te nie mają wpływu na mowę i jej wyrazistość, nie uczulają ponieważ są wykonane z biokompatybilnego materiału, a co więcej, można je zdjąć do posiłku czy czyszczenia, dzięki czemu znacznie łatwiej jest dbać o higienę jamy ustnej i samych nakładek.

Warto rozważyć wybór nakładek Clear Aligner, zamiast tradycyjnego aparatu, pamiętajmy jednak, że lekarz ortodonta musi zadecydować, czy w danym przypadku zastosowanie tego leczenia odniesie skutek. W przeciwnej stacji nie uzyskamy zadowalających rezultatów i zmarnujemy czas oraz pieniądze.