Aparat Incognito

Aparat ortodontyczny Incognito

Incognito to lingwalny aparat ortodontyczny, którego zamki umieszczane są po wewnętrznej stronie zębów, dzięki czemu jest on całkowicie niewidoczny dla otoczenia, stąd też jego nazwa. Aparat doskonale nadaje się do leczenia nawet skomplikowanych wad zgryzu, bez względu na wiek pacjenta. Mogą go stosować zarówno dorośli jak i dzieci, pod warunkiem, że mały pacjent będzie miał wszystkie zęby stałe.
Incognito wykonano ze złota z niewielką domieszką innych pierwiastków, dzięki czemu nadaje się on również dla alergików, uczulonych na nikiel, bardzo często obecny w innych aparatach ortodontycznych.

Grubość przylegających do zęba elementów w aparacie Incognito to zaledwie od 0,1 mm do 0,4 mm, dlatego bardzo ważne jest, aby pobrać odpowiednie silikonowe wyciski.

Poza samym aparatem projektowanym w niemieckim laboratorium, na indywidualne zamówienie projektuje się także łuki, co pozwala na komfortowe i skuteczne leczenie, zwłaszcza w bardziej skomplikowanych przypadkach jak np. zamykanie łuku po usunięciu zębów, przy dodatkowym użyciu sprężynek czy łańcuszków.

Pierwsze dni z aparatem Incognito

Pierwsze dni po założeniu aparatu ortodontycznego mogą nie być zbyt przyjemne, przede wszystkim należy się do niego przyzwyczaić. W przypadku aparatu lingwalnego Incognito zamki są zdecydowanie mniej wyczuwalne, niż w tradycyjnych aparatach, dlatego i dyskomfort spowodowany noszeniem Incognito jest mniejszy. Także w pierwszych dniach leczenia mogą się pojawić problemy z wymową, które najczęściej mijają po kilku dniach, a w rzadszych przypadkach po 2 – 3 tygodniach lub po konsultacjach logopedycznych. Pojawiające się w przypadku tradycyjnych aparatów zranienia i uszkodzenia języka, w tej sytuacji w ogóle nie mają miejsca lub są znikome.

Kiedy już zostanie nam założony lingwalny aparat na zęby, podobnie jak ma to miejsce przy tradycyjnych zewnętrznych aparatach ortodontycznych – konieczna jest nie tylko właściwa dieta, ale i dbałość o higienę jamy ustnej jak również regularne wizyty kontrolne u ortodonty, średnio co 6 tygodni. Na takich wizytach oczyszcza się i aktywuje aparat, dokładając dodatkowe elementy czy zmieniając łuki.