Aparaty ortodontyczne

aparaty ortodontyczne rzeszów

Rodzaje aparatów ortodontycznych

Czasy kiedy korekta wad zgryzu polegała na noszeniu ruchomego i niewygodnego aparatu na zęby, który skutecznie szpecił nasz uśmiech przez kilkanaście miesięcy nie pozwalał wyraźnie mówić, już dawno minęły. Obecnie sięgamy po coraz nowocześniejsze rozwiązania, aby naszym pacjentom zapewnić nie tylko skuteczne i komfortowe leczenie, ale również spełnić ich oczekiwania, co do estetycznego wyglądu także podczas całego procesu leczenia. Ponieważ ortodoncja rozwija się bardzo dynamicznie, do wyboru jest kilka rodzajów aparatów, które można dopasować do konkretnej wady zgryzu oraz estetycznych wymagań pacjenta.

Aparat metalowy

Metalowy aparat ortodontyczny to standardowa wersja stałego aparatu na zęby. Jest on zbudowany z pierścieni metalowych i zamków przyklejanych do zębów. W zamkach, w specjalnych szczelinach umieszczane są metalowe łuki (wymieniane co jakiś czas), po których przesuwają się zęby. Poszczególne elementy mocowane są na stałe, czyli na cały okres leczenia ortodontycznego.
Metalowy aparat na zęby służy do leczenia skomplikowanych wad zgryzu. Mogą go nosić nawet alergicy, wszystkie elementy zostały wykonane z bardzo trwałych materiałów. Niewielkie zamki oraz możliwość założenia kolorowych ligatur „ocieplają” jego wygląd.

Aparat porcelanowy

Porcelanowy aparat ortodontyczny to stały aparat na zęby, najchętniej wybierany przez pacjentów. Jego duża popularność wynika z bardzo wysokiej estetyki. Ponieważ zamki są niewielkich rozmiarów, a przy tym mają kolor mleczny, zbliżony do naturalnej barwy zęba, nie rzucają się tak w oczy, a sam aparat jest bardziej dyskretny. Podobnie jak w przypadku metalowego aparatu na zęby, także porcelanowy aparat ortodontyczny jest bardzo wytrzymały i pozawala na precyzyjną korektę wad zgryzu.

Aparat kryształowy

Kryształowy aparat ICE jest wykonany z monokrystalicznego szafiru, co zapewnia mu bardzo dużą wytrzymałość. Przezroczyste zamki, niewielkich rozmiarów oraz niski profil tego aparatu, sprawiają, że jest on bardzo dyskretny i nie rzuca się w oczy, a pacjent może uśmiechać się bez skrępowania. Ponadto ten rodzaj aparatu na zęby ma bardzo gładką powierzchnię i specjalnie zaokrąglone kontury skrzydełek zamka, co zdecydowanie ogranicza powstawanie podrażnień śluzówki, zwłaszcza w pierwszych dniach po założeniu aparatu.

Aparat samoligaturujący Damon

Samoligaturujący aparat ortodontyczny Damon to jedna z bardziej zaawansowanych technik leczenia ortodontycznego. Bezligaturowe zamki są dobierane na indywidualne zamówienie, do potrzeb poszczególnych pacjentów. Do tego w komplecie w laboratorium wykonywane są również łuki, co pozwala na bardzo precyzyjne leczenie. W systemie Damon zastosowano specjalny mechanizm poślizgowy, który zmniejsza nacisk na zęby, dzięki czemu nie odczuwa się takiego dyskomfortu jak w tradycyjnych aparatach ortodontycznych. Najczęściej nie ma też konieczności ekstrakcji zębów czy stosowania aparatów, których zadaniem jest rozrywanie szwów podniebiennych.
Ponieważ jest to aparat ortodontyczny bezligaturowy zdecydowanie łatwiej dbać o jego czystość, rzadziej też odbywają się wizyty kontrolne.

Aparat ortodontyczny Insignia

Insignia to bardzo nowoczesna technologia, dzięki której możliwa jest wizualizacja rzeczywistego położenia zębów, na podstawie której opracowany zostaje plan leczenia ortodontycznego, indywidualny dla każdego pacjenta.
Ten aparat ortodontyczny nadaje się w zasadzie dla pacjentów w każdym wieku. Dzięki cyfrowemu planowaniu, rezultaty leczenia można zobaczyć jeszcze przed jego rozpoczęciem pacjent zatem widzi jak będzie wyglądaj jego uśmiech w przyszłości – ma zatem jasno wyznaczony cel i jeszcze większą motywację.
Przygotowywany na indywidualne zamówienie aparat znacznie skraca czas leczenia i zmniejsza liczbę wizyt kontrolnych. Jest też bardziej komfortowy w noszeniu, nie powoduje takiego bólu jak tradycyjny aparat, nie ma też potrzeby usuwania niektórych zębów.

Aparat ortodontyczny Clean Aligner

Clean Aligner to w zasadzie nie aparat ortodontyczny a specjalna przezroczysta nakładka, wykonywana na indywidualne zamówienie w laboratorium.
Jest to alternatywa dla osób, które nie chcą się zdecydować na stały aparat na zęby. Korekta wady zgryzu odbywa się za pomocą przezroczystych alignerów, które raz na kilka tygodni są wymieniane. Można je także wyjmować w ciągu dnia do posiłków, szczotkowania zębów, a niekiedy nawet na specjalne okazje.
Clean Aligner wykonano z bikompatybilnego materiału, dzięki czemu nie wywołują uczulenia, a przy tym w zasadzie są niewidoczne dla otoczenia. Samo leczenie tym sposobem jest praktycznie bezbolesne i bardzo dobrze tolerowane, a poleca się je przede wszystkim dorosłym pacjentom.

Tak duża różnorodność jaką obecnie mamy na rynku aparatów ortodontycznych pozwala nie tylko osiągnąć idealne rezultaty leczenia ortodontycznego, ale również ograniczyć skutki uboczne w postaci ekstrakcji zębów czy dyskomfortu i bólu. Zdecydowanie łatwiej też ukryć, że nosimy aparat na zęby. Jednak należy pamiętać, że każdy przypadek jest inny i powinien być inaczej leczony. Dlatego to ortodonta dobierze idealny aparat ortodontyczny dla naszych potrzeb. Nie wolno nam zapominać, że nasze leczenie musi przynieść wymierne skutki, a nie każdy aparat będzie się nadawał do korekty danej wady zgryzu.