ruchomy aparat ortodontyczny

Aparat ortodontyczny ruchomy

Aparat ortodontyczny ruchomy – wskazania do noszenia

Ortodoncja to dziedzina stomatologii, która zajmuje się nie tylko wyprostowaniem uśmiechu dorosłych, ale także i głównie korekcją wad zgryzu, jakie występują u młodszych Pacjentów. Aparaty ruchome zakłada się dzieciom w wieku od 4 do 12 roku życia ze względu na to, że tak jak cały organizm w tym wieku jest w okresie rozwoju, tak samo zgryz lepiej poddaje się formowaniu, a zadbanie o uzębienie mieszane (mleczne i stałe) zmniejsza ryzyko głębokich wad zgryzu.

Jeżeli Twoje dziecko ma duże szpary pomiędzy zębami, zauważyłeś, że zęby za bardzo nachodzą na siebie lub ma nadmiernie wysuniętą, lub cofniętą żuchwę, najlepszym rozwiązaniem będzie zgłoszenie się do lekarza ortodonty.

Przebieg leczenia aparatem ortodontycznym ruchomym

Do prawidłowego zdiagnozowania wady zgryzu dziecka podstawą jest wykonanie zdjęć RTG:

pantomograficznego
cefalometrycznego

Dodatkowo dla idealnego odwzorowania uzębienia dziecka pobiera się wyciski i pomiary do wykonania modeli diagnostycznych. Na podstawie zdjęć, modeli i oceny jamy ustnej lekarz ortodonta wybiera rodzaj aparatu ruchomego i metodę użytkowania go, którą dokładnie tłumaczy rodzicom. Wizyty kontrolne mogą odbywać się co miesiąc, a nawet co dwa.

Prawidłowe zdejmowanie i zakładanie aparatu ruchomego

Leczenie ortodontyczne dla dzieci i dorosłych – Aparaty ruchome najczęściej wykonywane są z akrylowych płytek z metalowymi klamrami. Zakłada się je zawsze na umyte ząbki, płytki górne dociskając do podniebienia i dosuwając klamry do zębów, a płytki dolne dociskając do językowej części wyrostka zębodołowego dolnego, również dokładając klamry.

Zdejmowanie aparatów jest o wiele prostsze – w górnym wystarczy pociągnąć w dół ostatnie klamry, a w dolnym podważyć je.

Higiena przy aparacie ortodontycznym ruchomym

Pacjenci użytkujący aparaty ruchome dla dzieci, podczas formy przekazu i edukacji powinny odbywać się zawsze w obecności rodzica i być dostosowane do ich wieku i umiejętności. W aparacie nie wolno spożywać posiłków, myć zębów i prowadzić aktywności fizycznej. Do mycia używamy specjalnych szczoteczek protetycznych i zwykłego mydła, nigdy pasty do zębów, bo może ona zniszczyć powierzchnię płytki.

Nie wolno go też przelewać wrzątkiem ani odkładać w różne miejsca – do jego przechowywania wydajemy specjalne plastikowe opakowania z dziurkami.

aparat ortodontyczny ruchomy