Aparat Win

aparat lingwalny rzeszów

Aparat ortodontyczny Win – lingwalny aparat na zęby

Ponieważ ortodoncja to bardzo szybko rozwijający się dział stomatologii, pacjenci mogą liczyć na coraz nowocześniejsze technologie, które są również bardziej skuteczne.
Obecnie coraz większą popularność zyskują aparaty lingwalne, umieszczane po wewnętrznej stronie zębów, a zatem całkowicie niewidoczne dla otoczenia. Jednym z takich aparatów lingwalnych, obecnie najnowocześniejszym, jest aparat WIN, stworzony przez niemieckiego naukowca, dra Dirka Weichmann’a z Bad Essen.

Podobnie jak ma to miejsce w innych aparatach lingwalnych, zamki w aparacie WIN są przyklejane do wewnętrznej strony zęba, co czyni je całkowicie niewidocznymi. Niski profil zamków WIN sprawia, że poszczególne elementy aparatu są mniejsze niż tradycyjnie, a zatem adaptacja aparatu jest o wiele szybsza. Same zamki wykonane zostały ze stali, a poszczególne elementy, które pracują nad korektą wady zgryzu produkuje się z kobaltu oraz chromu, co stanowi doskonałe uzupełnienie, jednak pacjenci uczuleni na te składniki nie powinni korzystać z aparatu WIN.

Leczenie aparatem WIN

Każdy zamek w aparacie WIN jest dobierany na indywidualne zamówienie, dlatego pierwsza wizyta u ortodonty będzie polegała na pobraniu wycisku szczęki oraz żuchwy pacjenta. Wycisk ten zostanie wysłany do niemieckiego laboratorium, gdzie będzie przygotowany model uzębienia. To właśnie na podstawie owego modelu, zostaną stworzone zamki, które idealnie dopasują się do każdego zęba i przez które zostanie przeprowadzony „łuk ortodontyczny”.
Po przygotowaniu aparatu, odsyła się go do ortodonty, który zakłada aparat pacjentowi. W kolejnym etapie leczenia projektuje się również i dogina łuki aparatu WIN, które będą zakładane na następnych wizytach kontrolnych.

Sam proces zakładania aparatu WIN trwa ok. 1 godzinę. Po tej wizycie, należy stawiać się na regularne wizyty kontrolne, które najczęściej odbywają się co 4 do 6 tygodni.