aparat retencyjny na zęby

Aparat retencyjny na zęby

Czym jest retencja i aparat retencyjny?

Po zakończonym leczeniu ortodontycznym, do utrzymania efektów leczenia zakładane są tak zwane retainery. Mówi się, że retencja jest to czas równie ważny, jak i samo noszenia aparatu ortodontycznego. To podczas tego okresu zęby utrzymywane są w ich nowym położeniu.  Zaniedbanie tego etapu może doprowadzić do przemieszczania się zębów na poprzednie pozycje i powrotu do wady zgryzu, którą Pacjent posiadał przed leczeniem.

Pacjentom zazwyczaj zakłada się aparaty retencyjne stałe przyklejane na powierzchniach wewnętrznych zębów lub aparaty ruchome w postaci przeźroczystych nakładek.

Rodzaje aparatów retencyjnych

Aparaty retencyjne dzieli się na dwie grupy:

stałe
ruchome
Aparaty retencyjne stałe

Istnieją pod postacią cienkich drucików, które za pomocą materiałów kompozytowych lub specjalnych klejów mocowane  są do wewnętrznych powierzchni przednich zębów, zazwyczaj od kła do kła. Są całkowicie niewidoczne i nie przeszkadzają w codziennym funkcjonowaniu. Mogą być mocowane dożywotnio, a ich przewagą nad aparatami retencyjnymi ruchomymi jest to, że nie wymagają zaangażowania Pacjenta.

Przy druciku retencyjnym tak jak w przypadku aparatu ortodontycznego stałego zawsze zalecamy Naszym Pacjentom wzmożoną higienę jamy ustnej, ponieważ może dochodzić do osadzania się kamienia nazębnego.

Aparaty retencyjny ruchome

Aparaty retencyjne ruchome są to termoplastyczne szyny, które głównie zakłada się na zęby na noc, ale ewentualnie także w ciągu dnia. Najczęściej dotyczą górnego i dolnego łuku zębowego. Są przeźroczyste, wykonane indywidualnie dla każdego z Naszych Pacjentów. Podstawą ich użytkowania jest dyscyplina i cierpliwość, ponieważ początkowo trudno jest się do nich przyzwyczaić. O tym, jak długo należy je nosić, decyduje lekarz ortodonta.

Jak długo trwa retencja?

W tym przypadku zależy to od wady zgryzuktórą posiadał Pacjent i od tego, jak długo nosił aparat ortodontyczny. Z reguły lekarz ortodonta zleca noszenie retencji ok. 6 miesięcy, ale czas retencji dobierany jest indywidualnie dla każdego Pacjenta, więc może być on w niektórych przypadkach dłuższy. Retencja u dzieci i młodzieży trwa krócej niż u dorosłych, więc należy pamiętać, że im szybciej zabierzemy nasze dziecko na konsultację ortodontyczną, tym szybciej zakończymy cały proces leczenia ortodontycznego.

aparat na zęby retencyjny