Aparat zwykły ortodontyczny

aparat zwykły ortodontyczny

Aparat zwykły ortodontyczny – Charakterystyka

Aparat zwykły ortodontyczny to „urządzenie” montowane na zębach składające się z kilkunastu pojedynczych elementów, które połączone ze sobą eliminują nierówności zębów i powstałe wady zgryzu. Aparat zwykły ortodontyczny jest przyklejany do zębów przez lekarza ortodontę na podstawie wcześniejszych badań i konsultacji na określony przez przedział czasu. Podczas każdej wizyty kontrolnej wymieniane są poszczególne elementy aparatu, dzięki czemu na zęby działają nowe siły prostujące je.

Przeciwwskazania – Aparat zwykły ortodontyczny

Aby móc stać się użytkownikiem aparatu ortodontycznego należy spełniać pewne określone warunki. Przede wszystkim wszystkie zęby muszą być wolne od próchnicy, ich stan nie musi być idealny, jednak aby ortodonta przykleił aparat, na powierzchniach zębów nie mogą znajdować się żadne ubytki.

Ważne jest także oczyszczenie zębów z kamienia i osadów. Aparatu ortodontycznego nie można też założyć u osób cierpiących na aktywne choroby dziąseł i przyzębia, ze stanami zapalnymi jamy ustnej, a także w okresie ciąży.

Wskazania do aparatu ortodontycznego

Wskazaniem do noszenia aparatu ortodontycznego są wszystkie wady zgryzu:

stłoczenia, szparowatość, zgryz krzyżowy, boczne przemieszczenie żuchwy, zgryz przewieszony, tyłozgryz, tyłożuchwie, przodozgryz, przodożuchwie, zgryz otwarty, zgryz głęboki i nadzgryz, mikrognacja, makrognacja, mikrogenia i makrogenia. Aparat ortodontyczny można także nosić przed leczeniem implantologicznym, w przypadku gdy przez brakujący ząb reszta pozostałych zębów przesunęła się.

Przebieg leczenia aparatem zwykłym ortodontycznym

Leczenie aparatem ortodontycznym w każdym przypadku rozpoczyna się od szczegółowej diagnostyki. Jako pierwsze lekarz ortodonta wykonuje badanie wewnątrzustne Pacjenta oraz zdjęcia radiologiczne i wyciski lub skany ortodontyczne. Dopiero po uzyskaniu modeli diagnostycznych jest on w stanie określić długość i intensywność leczenia. Po uzgodnieniu szczegółów leczenia z Pacjentem przykleja na powierzchnie jego zębów aparat zwykły ortodontyczny. Od tej pory aparat stopniowo przesuwa zęby, aż do czasu wizyty kontrolnej (zazwyczaj co 6-8 tygodni), na której wymieniane są łuki i ligatury aparatu. Całość leczenia aparatem ortodontycznym może trwać od roku do 2-2,5 roku.

aparat zwykły ortodontyczny