Aparaty na zęby dla dzieci

aparat ortodontyczny ruchomy dla dzieci

Aparaty ortodontyczne dla dzieci

Każdy rodzic pragnie, aby jego dziecko było zdrowe. Staramy się, ubierać je odpowiednio do warunków pogodowych, dbamy o zbilansowaną dietę, by miały ruch i prawidłowo się rozwijały. Niestety nie zawsze zwracamy uwagę na to, czy nasze dziecko ma prawidłowy zgryz, uważając, że problem ten sam się rozwiąże, kiedy zęby mleczne wypadną itd.

Tymczasem nieleczone wady zgryzu prowadzą do groźnych powikłań, problemów z przeżuwaniem czy mówieniem. Dziecko, które ma stłoczone zęby jest bardziej narażone na pojawienie się próchnicy czy choroby przyzębia, a poważne wady zgryzu mogą doprowadzić nawet do deformacji twarzy.

Korekta wad zgryzu u dzieci jest zdecydowanie szybsza niż u dorosłych. W wielu przypadkach nawet nie ma konieczności zakładania stałego aparatu na zęby, a o prawidłowy zgryzy można dbać już u maluchów.

Współczesna ortodoncja zajmuje się nie tylko korektą wad zgryzu, ale również badaniem narządu żucia dzieci, w trakcie ich wzrostu i rozwoju. Ponadto ortodonta może ocenić czy występują korzystne lub niekorzystne czynniki wpływające na prawidłowy rozwój narządu żucia, jest również w stanie zapobiegać czynnościowym i morfologicznym wadom mowy.

Kiedy zaprowadzić dziecko do ortodonty

Jest wiele objawów, które powinny skłonić rodziców do wizyty ze swoją pociechą u ortodonty. Wśród nich wymienić należy przede wszystkim skłonności dziecka do nagryzania, obgryzania różnych przedmiotów, paznokci, jak również zgrzytanie zębami czy ssanie kciuka. Zaniepokoić powinny również niedomknięte lub otwarte usta u dziecka z wysuniętą brodą do przodu oraz widocznym językiem, położonym za dolnymi zębami. Także bardziej oczywiste, stłoczenia zębów, duże przerwy poza zębami czy brak styczności między zębami szczęki i żuchwy oraz za wczesne wypadanie mleczaków to powód do odwiedzin u ortodonty. Na także wizytę powinniśmy się umówić również wtedy, gdy zauważymy asymetrię w rysach twarzy dziecka, jego dolne zęby będą zachodziły na górne jak również kiedy będzie ono wypychało język podczas przełykania śliny.
Oczywiście im wcześniej wada zgryzu zostanie zdiagnozowana, tym szybciej da się ją wyleczyć.

Leczenie wad zgryzu u dzieci

Podobnie ja w przypadku osób dorosłych, także u dzieci leczenie ortodontyczne dobierane jest indywidualnie do potrzeb danego pacjenta, a pod uwagę bierze się nie tylko rodzaj wady zgryzu, ale również wiek pacjenta. Nowoczesna ortodoncja ma jednak do zaoferowania innowacyjne i bardzo skuteczne rozwiązania nawet dla najmłodszych. Poza stosowaniem aparatu na zęby, bardzo istotne jest wyeliminowanie nieprawidłowych nawyków i odruchów u dziecka, zwłaszcza podczas przeżuwania, połykania, mówienia czy też oddychania.

Najmłodsi pacjenci

aparat ortodontyczny dla dzieci

Pacjentom od 2 r. ż. polecany jest specjalny smoczek STOPPI, którego celem jest odzwyczajenie malucha od ssania tradycyjnego smoczka, który może powodować różne nieprawidłowości zgryzowe w późniejszych latach. Również dwulatkom polecana jest płytka przedsionkowa, służąca do odzwyczajenia dziecka od ssania nie tylko smoczka, ale i kciuka, warg czy palców. Pozwala ona zlikwidować wady wymowy oraz zmusza dziecko do oddychania przez nos. To także doskonałe narzędzie stosowane przy ćwiczeniach hipotonii ust, likwidującego niektóre wady zgryzu jak zgryz otwarty częściowo, tyłozgryz rzekomy czy tyłozgryz całkowity. W niektórych przypadkach płytka przedsionkowa może zostać wykonana na indywidualne zamówienie z zaporą dla języka.

Pacjenci w wieku przedszkolnym i szkolnym

Dla dzieci w wieku od 9 do 11 lat stworzono aparat np. Multi T, którego zadaniem jest poprawa rozwoju zgryzu i twarzy u dzieci z mieszanym uzębieniem. Aparat ten pomaga zwalczać złe nawyki ssania, połykania, wypychania języka czy nieprawidłowego oddychania ustami. Regularne stosowanie tego aparatu (ok. 4 godz. dziennie i 8 godz. w nocy) pozwala na poprawne ustawienie zębów w łuku zębowym.
Z tej samej serii, ale dla nieco starszych pacjentów, w wieku od 11 do 15 lat, stworzono aparat Mulit P. Służy on do skutecznego wczesnego leczenia ortodontycznego, ustawiając wyżynające się zęby w łuku zębowym w prawidłowej pozycji, przy wykorzystaniu pracy mięśni pacjenta. Jest on polecany najczęściej przy wadach typu: stłoczenie siekaczy, zgryz otwarty, zgryz krzyżowy pojedynczych zębów, tyłozgryz oraz uśmiech dziąsłowy.
Dla dzieci w wieku od 7 do 13 lat, powstał również ruchomy aparat ortodontyczny tzw. płytka Schwartza, której zadaniem jest wpływać na rozwój kości szczęk. Nosi się ją kilka godzin w ciągu dnia oraz całą noc, a im dłużej, tym lepsze efekty można osiągnąć. Leczenie tym aparatem jest bardzo skuteczne, trwa jednak od 3 do 4 lat. Aparat został wykonany z akrylu i może być kolorowy, robi się go na indywidualne zamówienie.
Kiedy na inne metody leczenia ortodontycznego jest już za późno, pozostaje jedynie stały aparat na zęby, najczęściej wykonany z metalu. Jest on bardzo trwały i skuteczny. Podobnie ja w przypadku płytki Schwartza może mieć kolorowe elementy, dzięki czemu prezentuje się bardzo efektownie w jamie ustnej młodego pacjenta.