diastema przebieg leczenia rzeszów

Diastema

Diastema odnosi się do szczeliny lub przestrzeni między zębami. Przestrzenie te mogą tworzyć się w dowolnym miejscu w jamie ustnej, ale w większości są zauważalne między dwoma górnymi przednimi zębami, czyli między jedynkami. Stan ten dotyczy zarówno dorosłych, jak i dzieci. U dzieci luki mogą zniknąć, gdy wyrastają ich zęby stałe. Niektóre luki są małe i ledwo zauważalne, podczas gdy inne są większe i stanowią problem estetyczny dla wielu osób. 

Przyczyny powstawania diastemy

Nie ma jednej przyczyny dla powstawania diastemy, ale jest kilka innych możliwych czynników. U niektórych osób ten stan jest związany z rozmiarem zębów i rozmiarem kości szczęki. Mogą powstać luki, gdy zęby są zbyt małe do kości. W rezultacie zęby są zbyt daleko od siebie oddalone. Diastema może również rozwinąć się, gdy stworzy się przerost tkanki graniczącej z linią dziąseł i dwoma górnymi przednimi zębami. Ten przerost powoduje oddzielenie się tych zębów, co powoduje powstanie szczeliny.

Niektóre złe nawyki mogą również powodować powstanie luki między zębami. Dzieci, które ssą kciuk, mogą tworzyć szczelinę, ponieważ ruch ssania wywiera nacisk na przednie zęby, powodując ich pociągnięcie do przodu.

U starszych dzieci i dorosłych diastema może rozwinąć się w wyniku nieprawidłowego odruchu połykania. Zamiast unosić język w górnej części jamy ustnej podczas połykania, język może naciskać na przednie zęby. Dentyści nazywają to pchnięciem języka. Może to wydawać się nieszkodliwym odruchem, ale zbyt duży nacisk na przednie zęby może spowodować ich rozdzielenie. Diastemy mogą również rozwinąć się z chorób dziąseł, które są rodzajem infekcji. W takim przypadku zapalenie uszkadza dziąsła i tkankę podtrzymującą zęby. Może to prowadzić do utraty zębów i przerw między nimi. 

Jak wygląda leczenie diastemy?

Leczenie diastemy może nie być konieczne – zwłaszcza jeśli przerwa powstaje w wyniku niedopasowania wielkości zębów do kości szczęki lub jeśli wynika z utraty zębów pierwotnych.

Jeśli leczenie nie jest konieczne z medycznego punktu widzenia, ale osoba chce zlikwidować lukę ze względów estetycznych, lekarz stomatolog może pomóc w ustaleniu najlepszego rozwiązania. Stomatolodzy często leczą diastemy za pomocą aparatów ortodontycznych. Aparat ortodontyczny wywiera nacisk na zęby, z czasem zamykając szczelinę. Konieczne jednak jest założenie całego aparatu ortodontycznego, nawet jeśli występuje tylko jedna szczelina, ponieważ zmiana ułożenia chociaż jednego zęba wpływa na całą jamę ustną. Alternatywnie do aparatów ortodontycznych stomatolog może wykonać licówki kompozytowe albo porcelanowe. Te opcje mogą być szczególnie odpowiednie, jeśli diastema wynika z tego, że zęby są zbyt małe. Jeśli diastema istnieje z powodu braku zębów, może ona wymagać szerszej pracy dentystycznej, takiej jak implanty. Kiedy diastema powstaje w wyniku powiększenia wędzidełka wargowego, dentysta może zalecić frenektomię – zabieg podcinania wędzidełka.

diastema leczenie rzeszów