lekarz ortodonta jagoda strzępek

Jagoda Strzępek

Absolwentka Wydziału Stomatologicznego

Narodowy Uniwersytet Medyczny w Iwano – Frankiwsku (2015)
Lekarz stomatolog

W 2017 roku ukończyła staż w Wojewódzkim Zespole Specjalistyczny w Rzeszowie. Swoją wiedzę z zakresu ortodoncji stale rozwija, uczestnicząc w wielu konferencjach i kursach naukowych krajowych oraz u zagranicznych wykładowców. Łatwo nawiązuje kontakt z pacjentami, cechuje się cierpliwością i pogodnym nastawieniem do wykonywanej pracy. Poza stomatologią interesuje się sportem i podróżami.

Certyfikaty i Kwalifikacje

Lekarz Ortodonta w Rzeszowie

Ortodoncja

Skuteczne leczenie wad zgryzu

Posiadanie pięknego uśmiechu to nie tylko kwestia wyglądu, ale przede wszystkim dobrego samopoczucia i pewności siebie. Jeśli wiemy, że korzystnie wyglądamy, nie tylko pewniej się czujemy, ale i chętniej uśmiechamy, jesteśmy radośni, bardziej otwarci.
Krzywy zgryz to w ostatnich czasach niestety problem dotykający coraz większy odsetek dzieci i młodzieży. Wpływa on nie tylko na samopoczucie i zachowanie, ale także na komfort przeżuwania i wady wymowy.

Na szczęście obecna ortodoncja bez problemu radzi sobie nawet z najtrudniejszymi przypadkami, które wielu osobom mogłyby wydawać się beznadziejne. Dzięki leczeniu, jakie przeprowadzi lekarz ortodonta, możliwe jest nie tylko zlikwidowanie wady zgryzu, ale również zmiana profilu twarzy, cofniętej/wysuniętej bródki. Ortodoncja to również rozwiązanie problemów ze zgrzytaniem zębami oraz chrapaniem, czy bezdechem sennym.

Warto wiedzieć, że możliwa jest skuteczna korekta wad zgryzu u dzieci i dorosłych, a zatem osoby, które w dzieciństwie czy podczas okresu dojrzewania nie poddały się leczeniu ortodontycznemu, wciąż mają szanse na przywróceniu komfortu przeżuwania i zmianę wyglądu profilu twarzy.

Leczenie wad zgryzu wykonywane jest najczęściej z użyciem aparatu ortodontycznego ( w skrajnych przypadkach konieczna może okazać się interwencja chirurga szczękowego). Do wyboru mamy ruchome aparaty ortodontyczne i stałe aparaty ortodontyczne. Korekta wad zgryzu u osób dorosłych wykonywana jest przy użyciu stałego aparatu na zęby. Coraz częściej stosowany jest także aparat na zęby samoligaturujący, czyli bezgumkowy. W odróżnieniu od zwykłych aparatów na zęby aparat ortodontyczny samoligaturujący, znacznie zmniejsza tarcie, co sprawia, że pacjenci nie odczuwają dużego dyskomfortu podczas noszenia.

Ile trwa leczenie ortodontyczne?

O tym jak długo będzie przebiegał proces leczenia i korekty wad zgryzu decyduje ortodonta. Wpływ na tempo leczenia ma oczywiście wiek pacjenta. W przypadku dzieci i młodzieży, których kości są w fazie wzrostu, korekta wad zgryzu może przebiegać znacznie szybciej. Z kolei leczenie wad zgryzu u dorosłych, których kości już dawno się ukształtowały, może trwać znacznie dłużej, ale jest równie skuteczne.