jak dbać o zęby podczas leczenia ortodontycznego

Jak dbać o zęby podczas leczenia ortodontycznego?

Leczenie ortodontyczne jest w zasadzie jedynym leczeniem stomatologicznym, które wymaga od Pacjenta zdwojonej, albo nawet potrojonej konieczności dbania o czystość zębów. Zaniedbania higieniczne podczas noszenia aparatu ortodontycznego mogą doprowadzić do bardzo dużych osadów i złogów kamienia nazębnego oraz próchnicy, która ukryta pod aparatem może spowodować ogromne szkody na zębach. Oto szczegółowy opis jak dbać o zęby podczas leczenia ortodontycznego:

Dokładne szczotkowanie zębów

Szczotkowanie zębów jest to główna i podstawowa czynność do wykonywania podczas użytkowania aparatu ortodontycznego. Szczotka do zębów powinna być w tym czasie najlepszą przyjaciółką, kompanem w podróżach, porannym budzikiem i wieczornym rytuałem higienicznym.

Najlepsza w tym okresie będzie szczoteczka elektryczna ze specjalną nakładką ortodontyczną. Szczotkowanie zębów powinno odbywać się po każdym posiłku, a nawet spożytej przekąsce.

Nitkowanie zębów

Nitkowanie zębów to druga czynność, jaka powinna być wykonana po szczotkowaniu. Choć z założonym aparatem ortodontycznym jest to czynność o wiele trudniejsza, to nie powinniśmy jej odpuszczać.

Aktualnie na rynku dostępne są specjalne nitki dentystyczne, które łatwiej jest wprowadzić nawet do największych zakamarków.

Płukanie zębów irygatorem

Irygator wodny w połączeniu z płynem do płukania jamy ustnej pomoże pozbyć się pozostałości jedzenia z przestrzeni międzyzębowych i wypłuka osady wokół zamków aparatu.

Szczoteczki butelkowe i szczoteczki jednopęczkowe

Oprócz szczoteczki elektrycznej każdy posiadacz aparatu ortodontycznego powinien posiadać w swojej kosmetyczce dodatkowe dwa rodzaje szczoteczek. Szczoteczki te pomagają oczyścić z resztek jedzenia najciężej dostępne miejsca, takie jak pomiędzy zębami, a łukami i zamkami, sprężynami czy śrubami.

higiena podczas leczenie ortodontyczne