kiedy iść z dzieckiem do ortodonty

Kiedy iść z dzieckiem do ortodonty?

Leczenie ortodontyczne można rozpocząć praktycznie w każdym wiek, jednak im wcześniej odwiedzimy ortodontę, tym większe możliwości i prawdopodobnie szybciej uzyskamy oczekiwane rezultaty.

Wielu rodziców zastanawia się, kiedy iść z dzieckiem do ortodonty i czy taka wizyta jest w ogóle konieczna. Wiek, w którym dziecko można zabrać do lekarza ortodonty to ok. 6 – 12 lat (optymalnie 7-8) – kiedy pojawiają się zęby stałe. W tej kwestii pomocny może okazać się również lekarz pediatra lub dentysta dziecięcy, który już widział ząbki naszego dziecka i jest w stanie ocenić, czy rosną prawidłowo. Również rodzice mogą przyjrzeć się ząbkom swojej pociechy – i sprawdzić, czy prawidło się układają. Wszelkie odchylenia od normy – stłoczenia, duże przerwy, pojedyncze zbyt wychylone zęby. Niepokoić powinna również zła wymowa, oddychanie przez usta, problemy z gryzieniem czy brak symetrii twarzy.

Konsekwencje zaniechania leczenia ortodontycznego

Niestety wciąż spotykamy się z pacjentami, którzy bardzo późno rozpoczynają leczenie ortodontyczne. Wynika to z zaniechania ich rodziców, którzy zlekceważyli problem, sądząc że sam zniknie, a zęby po jakimś czasie po prostu odpowiednio się ułożą.
Tymczasem zaniechanie leczenia ortodontyczne może prowadzić do poważnych powikłań i problemów zdrowotnych – to nie tylko kwestia ładnego uśmiechu.

Do najczęstszych problemów wynikających z nieleczonych wad zgryz należą:

  • osłabione szkliwo,
  • nierównomierne ścieranie zębów,
  • problemy z dokładnym myciem zębów, a w konsekwencji stany zapalne zębów i dziąseł,
  • kłopoty z przeżuwaniem, co przekłada się na problemy z całym układem pokarmowym,
  • paradontoza,
  • bóle żuchwowo-skroniowe.

Pierwsza wizyta u ortodonty

Tak jak wspominaliśmy wyżej, pierwsza konsultacja w gabinecie ortodontycznym powinna odbyć się kiedy u dziecka pojawiają się zęby stałe. Podobnie jak w przypadku pierwszej adaptacyjnej wizyty w dziecięcym gabinecie dentystycznym, również pierwsza wizyta u ortodonty będzie zupełnie bezbolesne i bezstresowa – specjalista oceni tylko zgryz dziecka, sprawdzi stan uzębienia i wskaże ewentualne problemy, wymagające dalszej obserwacji.

Leczenie ortodontyczne dzieci

Jeśli po kilku wizytach, lekarz ortodonta stwierdzi, że dziecko powinno nosić aparat ortodontyczny – konieczne będą kolejne wizyty, podczas których wykonane zostaną zdjęcia RTG pantomograficzne, cefalometryczne, a także wyciski szczęk oraz fotografie twarzy przodem i z profilu. Dzięki nim będzie można dobrać odpowiedni aparat na zęby i śledzić postępy leczenia.

Aparaty na zęby dla dzieci

Wielu rodziców martwi się, że dziecku trudno będzie przyzwyczaić się do aparatu ortodontycznego. Kolejną obawą jest także ewentualny ból spowodowany przez aparat oraz konieczność częstszego mycia zębów, co dla dziecka może być bardzo uciążliwe. Z doświadczenia obserwujemy jednak, że maluchy bardzo dzielnie znoszą ewentualne niedogodności związane z noszeniem aparatu, a często to rodzice są bardziej wystraszeni. Co ważne – odpowiednio dobrany aparat ortodontyczny dla dziecka nie powoduje bólu, chociaż oczywiście w pierwszych dniach może być bardziej uciążliwy.