Korekta wad zgryzu
Korekta wad zgryzu u dzieci i dorosłych – etapy leczenia
Pierwsza wizyta u lekarza ortodonty to przede wszystkim spotkanie konsultacyjne, na którym sprawdzany jest stan uzębienia, dziąseł i ewentualnych wad zgryzu. Wtedy też ortodonta ocenia czy istnieją jakieś przeciwwskazania, które wykluczają możliwość noszenia aparatu ortodontycznego. Nim rozpoczniemy leczenie ortodontyczne musimy co jest bardzo ważne wyleczyć wszystkie zęby oraz usunąć osad i kamień nazębny.
Jeśli okaże się, że stan naszej jamy ustnej pozwala na leczenie ortodontyczne, stomatolog ortodonta pobiera wyciski żuchwy i szczęki pacjenta, na podstawie których zostaną wykonane odpowiednie gipsowe modele. Wtedy też wykonuje się fotografie twarzy oraz zębów i zdjęcia rtg, na podstawie których będzie ustalony dokładny plan leczenia, włącznie z ewentualną ekstrakcją niektórych zębów.
Na kolejnej wizycie, pacjentowi zostaje przedstawiony opracowany wcześniej plan leczenia, zawierający rodzaj wady zgryzu z jaką ma do czynienia, aparat ortodontyczny, który będzie użyty do korekty, jak również poszczególne etapy leczenia. Po zatwierdzeniu planu przez pacjenta, można przystąpić do dalszego działania. W zależności od ustalonego rodzaju leczenia ortodonta zakłada pacjentowi na zęby niewielkie gumki, które posłużą do znalezienia miejsca na późniejsze pierścienie lub zamiast tego w jamie ustnej umieszcza specjalne tuby (rurki policzkowe).
Trzecia wizyta u ortodonty to już założenie właściwego aparatu ortodontycznego. Do wyboru jest kilka rodzajów aparatów, w zależności od wady zgryzu. Może to być aparat metalowy, przezroczysty – chętnie wybierany ze względu na estetyczny wygląd lub aparat lingwalny – usytuowany od strony języka.
Szybki rozwój nauki i technologii pozawala na projektowanie aparatów pod indywidualne potrzeby pacjentów. Dzięki temu mamy gwarancję, że leczenie przyniesie zamierzone rezultaty, a przy tym osiągniemy je w zdecydowanie krótszym czasie. Na szczególną uwagę w tej kwestii zasługuje producent Incognito, którego aparaty (Incognito, Win, Incognito Lite) powstają w niemieckim laboratorium. Tam wykonuje się wizualizację 3D, podczas której poszczególne zęby są wycinane i ustawiane w idealnym łuku. Również w Niemczech wykonywany jest aparat, zaprojektowaney na podstawie wizualizacji i dokładnych powiększonych zdjęć. Każdy z zamków jest dodatkowo ręcznie obrabiany, aby być jak najbardziej precyzyjnym. Uzupełnieniem aparatu są specjalne szyny, które umożliwiają przyklejenie zamku do zęba. Tak powstały aparat, dokładnie i szczegółowo opisany, otrzymuje ortodonta, którego zadaniem jest już tylko umieścić go w jamie ustnej pacjenta.
Założenie aparatu na zęby w żadnym wypadku nie zwalnia z wizyt kontrolnych u lekarza ortodonty, a wręcz wymaga wzmożonej regularności. Takie wizyty odbywają się najczęściej raz na kilka tygodni, jednak niestawienie się na którąś z nich wpływa na wydłużenie całego przebiegu leczenia, które najczęściej trwa od 1,5 roku do 2 lat.
Kiedy już nasze zęby odpowiednio się nasuną, a aparat ortodontyczny zostanie zdjęty, pozostaje jeszcze faza retencji, czyli proces utrwalenia wyników leczenia. Polega on na założeniu aparatu retencyjnego. W zależności od indywidualnych potrzeb, na zębach zostają przyklejone druciki, które mają utrzymywać je w nowej pozycji, stosowany jest również wyjmowany aparat, w postaci płytki retencyjnej, pozycjonera lub elastofinishera.