wady zgryzu - ortodonta rzeszów

Korekta wad zgryzu

Leczenie wad zgryzu u dzieci i dorosłych

Wady zgryzu to zaburzenia budowy oraz czynności narządów jamy ustnej. Mogą one ograniczać się samych zębów, łuków zębowych oraz ich wzajemnych relacji. To także nieprawidłowy układ łuków zębowych, w powiązaniu z pozycją żuchwy.

Warto pamiętać, że wady zgryzu to nie tylko problemy z nierówno ustawionymi w łuku zębami, to również problemy z przeżuwaniem, połykaniem, mowa a nawet z oddychaniem. Mają one również wpływ na nasz wygląd, a dokładniej na wygląd profilu naszej twarzy – asymetria, cofnięcie lub wysunięcie bródki. Jeśli zauważymy takie objawy u siebie lub dziecka, nasz zgryz powinien obejrzeć stomatolog, a najlepiej ortodonta.

Czym jest wada zgryzu?

Wady zgryzu można podzielić na te wrodzone, powstałe już w życiu płodowym jak i wady nabyte, powstałe już po urodzeniu.
Wrodzone wady zgryzu to a najczęściej dziedziczone, mają na nie wpływ także czynniki zewnętrzne działające pośrednio, poprzez organizm matki, w tym leki, witaminy. Mogą one występować w powiązaniu z innymi zaburzeniami rozwoju.
Nabyte wady zgryzu pojawiają się na etapie rozwoju zgryzu i uzębienia, najczęściej na etapie dzieciństwa, rzadziej w okresie młodzieńczym. Wpływ na nabyte wady zgryzu maja przede wszystkim zewnętrzne czynniki: ssanie palców, ssanie warg i policzków, gryzienie różnych przedmiotów, zgrzytanie zębami, ciągłe oddychanie ustami. Wady zgryzu mogą być również skutkiem usuwania zębów mlecznych, ich wyminą na zęby stałe jak również różnymi urazami w obrębie twarzoczaszki.

Rodzaje wad zgryzu:

– przodozgryz – podczas zwarcia zębów, przednie zęby dolne zachodzą na zęby górne, dolny łuk zębowy jest wysunięty w stosunku do górnego; wysunięcie dolnej wargi, wygładzenie bruzdy wargowo-bródkowej;
– tyłozgryz – dolny łuk zębowy jest cofnięty w stosunku do górnego. Podczas zwarcia żeby przednie nie stykają się. Możliwe wychylenie siekaczy w stronę podniebienia lub w stronę wargi.
– zgryz otwarty – podczas zwarcia łuków zębowych nie ma kontaktu zębów na odcinku tylnym lub przednim. Możliwe wydłużenie dolnej części twarzy.
– zgryz głęboki – bardzo głębokie zachodzenie górnych siekaczy na dolne siekacze. Skrócenie dolnej części twarzy.