Jak wygląda leczenie ortodontyczne nastolatków?
Prawdą jest, że leczenie wad zgryzu najlepiej jest rozpocząć w wieku nastoletnim, wtedy, gdy dziecko będzie posiadało już zęby stałe i nadal będzie w fazie wzrostu. Leczenie ortodontyczne nastolatków zazwyczaj przebiega szybciej niż leczenie ortodontyczne osób dorosłych.
Jaki rodzaj aparatu ortodontycznego dla nastolatków
Leczenie nastolatków rozpoczyna się po przejściu szczegółowej konsultacji ortodontycznej. W wyborze aparatu ortodontycznego na pewno pomoże lekarz ortodonta. Aparaty ruchome stosuje się dla dzieci w czasie, gdy posiadają uzębienie mleczne lub mieszane, dla nastolatków dobrym rozwiązaniem są aparaty stałe lub nakładkowe. Na rynku ortodontycznym istnieje kilka rodzajów aparatów stałych, jakie można wybrać dla nastoletniego Pacjenta. Mamy więc do wyboru aparaty tradycyjne metalowe, aparaty ceramiczne – niewidoczne, aparaty samoligaturujące – składające się tylko z łuków i zamków i aparaty nakładkowe typu Invisalign.
Czy warto rozpocząć leczenie ortodontyczne w wieku nastoletnim?
Aparat ortodontyczny w wieku nastoletnim jest najlepszym okresem do rozpoczęcia leczenia. Dzieci są wtedy w okresie rozwoju, ich kość jest podatna na zmiany. Leczenie ortodontyczne koryguje problemy z wymową, nieprawidłowym wyglądem twarzy (asymetrią twarzy), niejednokrotnie niweluje niewiadomego pochodzenia bóle głowy i stawów i osadzaniem się kamienia nazębnego. Korekta wady zgryzu ma też działanie psychologiczne – nastolatkowie często wstydzą się swoich krzywych zębów, powoduje to u nich dyskomfort psychiczny i brak pewności siebie.
Zapraszamy do umówienia się na konsultacje ortodontyczną.