leczenie zębów a aparat ortodontyczny

Leczenie zębów a aparat ortodontyczny

Czy leczenie stomatologiczne w trakcie noszenia aparatu ortodontycznego jest możliwe?

Przed rozpoczęciem leczenia ortodontycznego koniecznością jest profesjonalne oczyszczenie zębów (skaling + piaskowanie + fluoryzacja) i wyleczenie wszystkich ubytków próchnicowych. Niekiedy jednak zdarzają się sytuacje, że w trakcie noszenia aparatu zęby chorują i pojawia się na nich próchnica. Co w takiej sytuacji? Czy trzeba ściągnąć cały aparat dla wyleczenia jednego zęba? Otóż nie.

Choć wydaje się to skomplikowane to leczenie zachowawcze w takim przypadku przebiega tak samo jak bez aparatu.

Jak wygląda leczenie zębów w aparacie ortodontycznym?

Lekarz podaje znieczulenie miejscowe, gdy zacznie ono działać, zaczyna wywiercanie miejsca z próchnicą, później przepłukuje je specjalnymi płynami antybakteryjnymi, zakłada wypełnienie i za pomocą kalki zgryzowej sprawdza, czy nie jest ono za wysokie. Gdy jest – za pomocą wiertła zmniejsza je do odpowiedniej wysokości. Tak samo jest w przypadku gdy próchnica pojawi się gdy mamy założony aparat ortodontyczny. W zależności od tego, na której powierzchni zęba występuje, czasem potrzebne będzie ściągnięcie zamka, rurki lub pierścienia. Wtedy lekarz ortodonta wymontowuje z zamków łuk i odkleja dany element. Po zakończonym leczeniu dokleja go z powrotem, zakłada łuk i ligatury.

Usuwanie zębów w aparacie ortodontycznym

Zarówno leczenie jak i usuwanie zębów w aparacie ortodontycznym jest czymś naturalnym i dosyć częstym.

Najprostsze jest usuwanie zębów mądrości, czyli ósemek. Zazwyczaj aparat ortodontyczny ich nie obejmuje, więc tutaj sytuacja jest bardzo prosta. Ekstrakcja wygląda tak samo jak tradycyjna ekstrakcja ósemek. Niekiedy do odpowiedniego przesunięcia zębów w łuku konieczne jest usunięcie czwórki lub piątki. Można to wykonać przed założeniem aparatu i można wykonać po założeniu aparatu. 

Do ekstrakcji zęba konieczne będzie zdemontowanie ligatur i łuku, a także zamka z usuwanego zęba. Gdy ząb zostanie usunięty, w celu zminimalizowania dyskomfortu lekarz stomatolog lub chirurg zaszywa dziąsło. Zadaniem ortodonty jest ponowne założenie łuku i ligatur. Miejsce po usuniętym zębie goi się, a leczenie ortodontyczne przebiega swoim zaplanowanym tokiem.

leczenie zębów a aparat