Lingwalne aparaty na zęby

Aparaty lingwalne – najczęściej zadawane pytania

lingwalny aparat na zęby

Wielu pacjentów, zgłaszających się do naszego gabinetu ortodontycznego chce uzyskać jak najładniejszy uśmiech, ale w dyskretny sposób, bez konieczności noszenia widocznego aparatu na zęby. Bardzo często wynika to z zawodu jaki wykonują lub po prostu chęci posiadania atrakcyjnego wyglądu również w trakcie leczenia. Niektórzy już słyszeli o nowym rozwiązaniu jakim jest aparat lingwalny, jednak nie do końca wiedzą na czym polega innowacyjność tego produktu oraz w jaki sposób on działa.

Dlatego z myślą o naszych obecnych i przyszłych pacjentach opracowaliśmy ten artykuł, w którym zebrano odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania dotyczące aparatów lingwalnych.

Czym jest aparat lingwalny

W pierwszej kolejności oczywiście zadajemy sobie pytanie: co to jest aparat lingwalny? Skąd ta nazwa? I czemu jest uznawany za najnowocześniejsze rozwiązanie?

[info]Jak sama nazwa wskazuje lingwalny (od lingua – język) to aparat ortodontyczny umiejscawiany od strony języka czyli po wewnętrznej stronie zębów. Zamki przyklejane są do zębów na stałe, ale ich w ogóle nie widać. Osiągamy zatem połączenie skutecznego leczenia z doskonałym efektem estetycznym. Aparat lingwalny to stuprocentowa niewidoczność, czego nie można powiedzieć nawet o aparatach przezroczystych czy porcelanowych, które zawsze w jakimś minimalnym stopniu będą zauważalne.[/info]

Rodzaje aparatów lingwalnych

Do podstawowych aparatów lingwalnych dostępnych obecnie na rynku zaliczamy aparaty Incognito, Incognito Lite oraz Win. Są to produkty najbardziej zaawansowane technologicznie, dla pacjentów zarówno z prostymi wadami zgryzu jak i z tymi najbardziej skomplikowanymi. Podczas wizyty u ortodonty, lekarz dobiera odpowiedni aparat lingwalny do konkretnej wady zgryzu, dzięki czemu można osiągnąć najskuteczniejsze efekty leczenia.
Takimi aparatami mogą być leczone osoby w każdej grupie wiekowej, zarówno dorośli jak i dzieci, pod warunkiem, że dziecko posiada już wszystkie zęby stałe.

Przebieg leczenia aparatem lingwalnym

Na pierwszej wizycie, ortodonta informuje pacjenta o przebiegu leczenia oraz wymienia te rodzaje aparatów ortodontycznych, które mogą być zastosowane w konkretnym przypadku. Kiedy pacjent zadecyduje się wybrać aparat lingwalny, przeprowadzane są badania diagnostyczne – w tym zdjęcia rtg, kefalometrię, pantomogram, kolorowe zdjęcia zębów i twarzy. Na tym etapie pobierane są również wyciski, na podstawie których zostanie wykonany gipsowy model szczęki pacjenta.
Kolejna wizyta to przedstawienie szczegółowego planu leczenia pacjentowi oraz pobranie wycisku szczęk, który następnie jest wysyłany do laboratorium. Tam też, na podstawie otrzymanych materiałów specjaliści przygotowują aparat ortodontyczny dla konkretnego przypadku. Następnie aparat jest odsyłany do naszego gabinetu ortodontycznego, gdzie montuje się go na zębach pacjenta, bez konieczności dopasowywania do uzębienia. Taki zabieg trwa od 1 do 1,5 godziny, a zatem nieco dłużej niż w przypadku tradycyjnych aparatów zewnętrznych, gdyż więcej czasu zajmuje przyklejenie zamków od wewnętrznej strony. Po założeniu aparatu należy zgłaszać się na wizyty kontrolne, średnio co 4 do 6 tygodni, w zależności od indywidualnego planu leczenia.

Higiena jamy ustnej podczas stosowania aparatów lingwalnych

W zasadzie nie ma specjalnych wymogów przy używaniu aparatów wewnętrznych, poza tymi do których stosować się musi każdy pacjent noszący aparat ortodontyczny. Aparaty lingwalne są mocowanie na wewnętrznej stronie zębów, która jest mniej narażona na próchnicę i odwapnienie, a zatem łatwiej trzymać nam zdrowe zęby podczas całego przebiegu leczenia niż w przypadku zewnętrznych aparatów na zęby.
Utrudnienia podczas noszenia aparatu lingwalnego
[info]Wielu pacjentów obawia się, że przez stały aparat na zęby pojawią się kłopoty z wymową. Jest to jednak błędne założenie. Oczywiście w pierwszych dniach możemy odczuwać lekki dyskomfort, ponieważ nasz język będzie miał mniej miejsca niż do tej pory, jednak bez problemu przyzwyczaimy się do tego stanu i będziemy mogli płynnie się porozumiewać. Warto też pamiętać, że to głównie krzywy zgryz wpływa na nasz sposób mówienia, a likwidując wady zgryzu, zlikwidujemy jednocześnie wady wymowy.[/info]
Poza trudnościami z mówieniem najczęściej obawiamy się także bólu wywoływanego przez aparat. Niestety nie da się uniknąć pewnego dyskomfortu, zwłaszcza w pierwszych dniach leczenia, jednak aparaty lingwalne wywołują zdecydowanie mniejszy ból niż tradycyjne aparaty zewnętrzne.

Zalety aparatów lingwalnych

Do najważniejszych zalet jakie mają aparaty lignwalne należy zaliczyć ich wygląd, a w zasadzie niewidoczność dla osób postronnych. Jeśli ktoś nie wie, że nosimy aparat lingwalny, nie będzie w stanie go zauważyć, nawet kiedy się uśmiechniemy. Stąd też jest to produkt przeznaczony dla osób, którym zależy na wyglądzie zewnętrznym i mogą sobie pozwolić na niestety znaczny wydatek jakim jest obarczony taki aparat ortodontyczny Ponieważ zamki tych aparatów projektowane są na indywidualne zamówienie, znacznie lepiej dopasowują się do zębów, a pacjent odczuwa mniejszy dyskomfort podczas przebiegu leczenia. Samo leczenie jest efektywniejsze, a jednocześnie mniej bolesne.

Koszt aparatu lingwalnego

[info]Cena aparatu lingwalnego wynosi ok. 7800 zł, a wpływ na nią ma przede wszystkim rodzaj aparatu. Warto też pamiętać, że jest to aparat projektowany na indywidualne zamówienie w laboratorium w Niemczech, a cena uzależniona jest również od kursu euro.[/info]

Rodzaje aparatów lingwalnych

Do wyboru są trzy rodzaje aparatów lingwalnych przeznaczonych do leczenia i korekty konkretnej wady zgryzu. Aparat Incognito Lite stosowany jest tylko do niewielkich korekt i leczenia prostych wad zgryzu. Te bardziej zaawansowane przypadki wymagają zastosowania aparatu Incognito lub Win. Warto jednak pamiętać, że niektóre elementy aparatu Win są wykonane z niklu i chromu, dlatego nie mogą go używać osoby uczulone na te pierwiastki. Najlepiej zdać się na pomoc ortodonty, który dobierze odpowiedni aparat do wady zgryzu, tak aby uzyskać jak najefektywniejsze leczenie w jak najkrótszym czasie.