Mikroimplanty ortodontyczne

mikroimplanty ortodontyczne

Mikroimplanty ortodontyczne znacznie wspomagają całe leczenie ortodontyczne. Są wszczepiane tak jak tradycyjne implanty w kości szczęk, mają jednak o wiele mniejsze rozmiary i po odpowiednim czasie są usuwane, nie są więc uzupełnieniem stałym.

Dzięki działaniu mikroimplantów, czyli przesuwaniu grup zębów długość całego leczenia może skrócić się nawet o kilka tygodni.

Jak zbudowane są mikroimplanty ortodontyczne?

Mikroimplanty ortodontyczne, tak jak implanty tradycyjne wykonane są z tytanu. Tytan jest to materiał całkowicie biozgodny z organizmem człowieka, nie powoduje więc reakcji alergicznych, zrasta się z kością jak naturalny ząb człowieka. Wymiary mikroimplantów są praktycznie o połowę mniejsze od zwykłych implantów i wynoszą: długość – od 6 do 12mm i średnica – od 1,2 do 2,0 mm.

Mikroimplant wkręcany jest w kość lub podniebienie i dokładana jest do niego specjalna „główka”, na której można przymocować wyciągi lub łuki ortodontyczne.

Zalety mikroimplantów ortodontycznych

– szybsze efekty leczenia i jego skrócony czas,

– mikroimplanty są mało inwazyjne, łatwo jest je wprowadzić i usunąć,

– lekarz ma możliwość wprowadzenia dodatkowych elementów wspierających leczenie,

– mikroimplanty nie pozwalają na samowolne przemieszczanie się zębów,

– nie są niewygodne i nie przeszkadzają w jamie ustnej,

– nie we wszystkich przypadkach stosując mikroimplanty ortodontyczne konieczne będzie założenie całego aparatu ortodontycznego – u niektórych osób aparat ortodontyczny nie będzie wcale potrzebny,

– w niektórych przypadkach zastosowanie mikroimplantów eliminuje konieczność usuwania zębów.

Wady mikroimplantów

Wady stosowania mikroimplantów ortodontycznych nie wynikają z ich budowy lub zastosowania, a z obecności. Niekiedy zdarza się, że wprowadzając mikroimplant zraniony zostaje korzeń któregoś zęba, dochodzi do perforacji zatoki szczękowej lub mikroimplant jest wprowadzony niestabilnie. Są to jednak przypadki bardzo rzadkie.

mikroimplanty ortodontyczne rzeszów