niewidoczny aparat na zęby rzeszów

Niewidoczny aparat na zęby

Niektórym może będzie trudno w to uwierzyć, jednak wiele osób rezygnuje z leczenia ortodontycznego, w obawie przed noszeniem aparatu na zęby. Wizja metalowych drucików wystających z naszej szczęki, skutecznie odstrasza od wizyty u ortodonty, nawet jeśli konsekwencją naszej wady zgryzu jest problem z wymową czy przeżuwaniem.

Problem ten dotyczy zwłaszcza pacjentów, którzy pracują na stanowiskach wymagających ciągłego kontaktu z drugą osobą i na stanowiskach kierowniczych – tam gdzie wygląd zewnętrzny jest niezwykle istotny i nie można sobie pozwolić na metalowy aparat na zęby.

Czy jednak w takiej sytuacji mamy w ogóle się nie leczyć? Oczywiście, że nie!

Współczesna ortodoncja oferuje naprawdę mnóstwo skutecznych metod korekty wad zgryzu i to takich, które usatysfakcjonują nawet najbardziej wymagające osoby. Coraz popularniejsze stają się niewidoczne aparaty na zęby, których nie da się zauważyć na pierwszy rzut oka.

Rodzaje niewidocznych aparatów na zęby

Pierwsze niewidoczne aparaty ortodontyczne to aparaty lingwalne. Są to metalowe aparaty ortodontyczne umiejscawiane od strony języka. Łączą one skuteczne leczenie z dyskretnym wyglądem.

Inny rodzaj niewidocznego aparatu na zęby to tzw. przezroczyste nakładki Invisalign lub ich dużo słabsza wersja Clear Aligner . Są one przygotowywane na specjalne zamówienie i dokładnie dopasowywane do kształtu szczęki. Dzięki indywidualnemu wykonaniu oraz wizualizacji 3D, idealnie leżą i delikatnie, krok po kroku korygują nasz zgryz. W zależności od stopnia zaawansowania wady, konieczne jest wymienianie przezroczystych nakładek co 2 tygodnie a w przypadku Invisalign pozwala na oddanie pacjentowi kompletu nakładek na całe leczenie. Ma to ogromnie znaczenie dla osób mieszkających za granicą lub często zmieniających miejsce pobytu, nie mogących systematycznie odwiedzać ortodonty na wizyty kontrolne.

W przeciwieństwie do aparatu lingwalnego przezroczysty aparat można zdejmować na 2-4 godziny dziennie. To bardzo korzystne rozwiązanie, zwłaszcza w ważnych dla nas sytuacjach, kiedy chcemy nie tylko idealnie wyglądać, ale również tak się czuć.

niewidoczny aparat na zęby
Lingwalny aparat na zęby
niewidoczny aparat na zęby
Przezroczysty aparat na zęby Invisalign

Jaki niewidoczny aparat wybrać?

Wprawdzie pacjent może zasugerować lekarzowi ortodoncie, jaki rodzaj aparatu na zęby chciałby nosić, jednak tak naprawdę ostateczna decyzja powinna należeć do lekarza ortodonty. To on po przeprowadzeniu szczegółowego badania i wywiadu, jak również ocenie stanu naszego uzębienia zastosuje najkorzystniejsze rozwiązanie. Każda wada zgryzu wymaga indywidualnego podejścia i odpowiedniego leczenia.

Warto jednak pamiętać, że aparat na zęby ma być tylko środkiem do osiągnięcia wymarzonego efektu – prostego zgryzu.