Co ile wizyta kontrolna u ortodonty?
Wizyta kontrolna polega na ocenie postępów w leczeniu ortodontycznym, sprawdzeniu stanu jamy ustnej oraz wymianie poszczególnych elementów aparatu ortodontycznego. Częstotliwość wizyt kontrolnych zależy od rodzaju założonego aparatu i czasu leczenia. Z aparatem ruchomym na wizyty kontrolne należy zgłaszać się co kilka miesięcy lub według zaleceń lekarza ortodonty.
Przy aparacie ortodontycznym stałym metalowym wizyty kontrolne najczęściej odbywają się co 4-6 tygodni. W przypadku aparatu samoligaturującego czas ten może wydłużyć się nawet do 8 tygodni. Przy leczeniu aparatem Invisalign wizyty są wyznaczane indywidualnie do leczenia.
Jak wygląda wizyta kontrolna u ortodonty?
Wizyta kontrolna polega na ocenie przebiegu leczenia. Lekarz ortodonta sprawdza nie tylko postęp leczenia, ale także stan higieny uzębienia oraz czy aparat nie powoduje problemów – owrzodzeń i ran. Przed założeniem aparatu, na etapie diagnostyki i planowania leczenia pobierane są wyciski do modeli diagnostycznych. Na podstawie tych modeli na wizytach kontrolnych ortodonta porównuje zmiany, jakie zachodzą w uzębieniu – czy zęby przemieszczają się prawidłowo. Po ocenie postępów przystępuje do wymiany łuków i ligatur w aparatach stałych.
W dalszych etapach leczenia może też dołożyć element dodatkowy, taki jak rurka, sprężynka czy wyciąg. Cała wizyta trwa około 30 minut, a ich regularność owocuje szybką poprawą układu zębów. Wizyty kontrolne z aparatami ruchomymi polegają na ocenie zmian i instruowaniu dalszych kroków, jakie rodzice mają wykonywać z aparatem.
Kontrola z aparatem Invisalign jest wizytą najdłuższą, trwa około godzinę czasu. Lekarz kontroluje postępy leczenia, „montuje” na wybranych zębach niewidoczne wypustki dla nakładek i wydaje kolejny zestaw szyn.
Dodatkowe czynności podczas wizyty kontrolnej u ortodonty
Oprócz oceny postępów w leczeniu lekarz ortodonta ocenia stan higieny i zębów i dziąseł. Jeżeli na zębach lub wokół elementów aparatu nagromadzą się osady, lub kamień nazębny to zalecane jest oczyszczenie zębów poprzez skaling, lub piaskowanie, a we ramach profilaktyki fluoryzację zębów czy zdjęcie pantomograficzne w celu sprawdzenia korzeni zębów.