leczenie ortodontyczne zalety

Zalety leczenia ortodontycznego

Leczenie ortodontyczne nie zawsze jest przyjemne i krótkie. Dla niektórych osób noszenie aparatu ortodontycznego może być całkowicie bezbolesne i krótkotrwałe, a dla innych może to być kilkanaście miesięcy wyrzeczeń i dyskomfortu. Jednak leczenie ortodontyczne posiada bardzo wiele zalet, o czym wspomnieliśmy poniżej:

Poprawa estetyki uzębienia

Dla wielu osób liczne stłoczenia lub nierówności zębów są wielkim problemem i powodem do obniżenia samooceny. Aparat ortodontyczny służy przede wszystkim wyrównaniu zgryzu i redukcji krzywizn, jakie posiada naturalne uzębienie pacjenta. Leczenie ortodontyczne naprawia ten problem na stałe w ciągu zaledwie kilku lub kilkunastu miesięcy, a pacjenci mogą cieszyć się prostym, pięknym uśmiechem bez dużej ingerencji w naturalne uzębienie.

Wyrównanie uzębienia zmniejsza ryzyko próchnicy

Pomiędzy stłoczonymi lub krzywo ułożonymi zębami częściej odkładają się resztki pokarmu i ciężej jest je oczyścić. Niejednokrotnie pomimo zachowania przez pacjenta prawidłowej higieny jamy ustnej pomiędzy zębami i w trudno dostępnych do oczyszczenia położonych zębach pojawia się osad nazębny, kamień i próchnica. 

Leczenie ortodontyczne układa zęby prawidłowo w łukach szczęki i żuchwy co pozwala pacjentowi na dokładne oczyszczanie ich z resztek pokarmowych i zredukowanie ryzyka powstawania próchnicy.

Wyeliminowanie problemów ze stawami skroniowo-żuchwowymi

Leczenie ortodontyczne nie zamyka się jedynie w zakresie wyrównania uzębienia, wielu pacjentów dotykają poważne wady zgryzu, które powodują problemy z prawidłową wymową lub spożywaniem pokarmów, a nawet uporczywe bóle głowy, mięśni i uszu. Kompleksowe, dobrze przeprowadzone leczenie ortodontyczne może zniwelować te problemy do zera. Niejednokrotnie, pacjenci po kilkunastu wizytach u lekarzy laryngologów i neurologów dopiero po leczeniu ortodontycznym odczuwają ulgę z dolegliwości, jakie powodowały zaburzenia w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych.