Lekarz Ortodonta

Czym zajmuje się ortodonta?

Lekarz ortodonta to stomatolog zajmujący się diagnozowaniem i leczeniem wad zgryzu oraz wad zębów, jak również ich profilaktyką.

Lekarz ortodonta to nie tylko dentysta, który prostuje krzywe zęby, również specjalista, dzięki któremu możemy uzyskać piękny uśmiech, jak również poprawić profil twarzy i oczywiście zwiększyć i poprawić nasze samopoczucie. Warto zwrócić uwagę, że nie każdy stomatolog to jednocześnie ortodonta, dlatego też lepiej znaleźć lekarza specjalizującego się w tej dziedzinie, który odpowiednio rozpozna wady zgryzu i będzie umiał nam pomóc dobierając odpowiedni aparat na zęby.

Korekta wad zgryzu – kiedy?

Proste zęby to nie tylko ładniejszy wygląd, to również poprawiony komfort przeżuwania jak i łatwiejsze czyszczenie zębów, a co za tym idzie także zapobieganie próchnicy.
Wiele osób sądzi, że wady zgryzu można leczyć tylko u dzieci, tymczasem nie jest to prawda. Dobry ortodonta bez problemu potrafi zastosować odpowiednie leczenie wady zgryzu u dzieci jak i u dorosłych. Oczywiście korekta wad zgryzu u dzieci będzie miała zupełnie inny przebieg niż leczenie wad zgryzu u dorosłego, a przede wszystkim będzie trwała krócej. Korekta wad zgryzu u dorosłych może być znacznie trudniejsza, może wymagać więcej czasu, ale na pewno nie jest niemożliwa. W skrajnych przypadkach konieczny może okazać się zabieg chirurgiczny, jeśli standardowe leczenie ortodontyczne miałoby nie przynieść rezultatu. Najczęściej jedna leczenie wad zgryzu u dorosłych przebiega bardzo podobnie jak u dzieci, jednak trwa znacznie dłużej, ze względu na ukształtowane już kości szczęki i żuchwy.