tyłozgryz

Tyłozgryz

Czym jest wada tyłozgryzu?

Tyłozgryz należy do wad z grupy II, czyli wad przednio-tylnych lub podłużnych. Rozpatrywany jest jak przodozgryz, w płaszczyźnie oczodołowej. Dotyczy zaburzeń we wzroście kości na długość – jej cofnięcia i wysunięcia. Jest to charakterystyczna szpara przednio-tylna między górnymi i dolnymi siekaczami. Dzieli się na częściowy (zahamowanie wzrostu doprzedniego żuchwy), całkowity (cofnięcie łuku zębowego dolnego do górnego) i rzekomy (pozorne cofnięcie dolnego łuku zębowego). 

Jakie są przyczyny powstawania wady tyłozgryzu?

Tak jak w przypadku przodozgryzu, ale i innych wad zgryzu, tyłozgryz jest wrodzony lub nabyty. Dotyczy 45% przypadków ze wszystkich wad zgryzu.  Można go nabyć, mając niedobry witaminy D, czy niedoczynność tarczycy – są to wady wrodzone. Do wad nabytych, przez które powstaje ta wada zgryzu zaliczamy nieprawidłowe układanie dziecka do snu, nawyk ssania palca lub wargi, obgryzanie kredek i ołówków, nieprawidłowe układanie dziecka do karmienia i przedłużone karmienie butelką, przetrwały niemowlęcy typ połykania, oddychanie przez usta zamiast przez nos, czyli ustny tor oddechowy i zbyt wczesna utrata zębów mlecznych.

Tyłozgryz u dzieci

Tyłozgryz jest wadą zgryzu najczęściej występującą u dzieci. W zależności od wieku, stanu wady i uzębienia dziecka można leczyć go przy pomocy aparatów ruchomych i aparatów ortodontycznych stałych. Uzupełnieniem leczenia aparatem ruchomym są ćwiczenia do wykonywania z dzieckiem w domu zalecane indywidualnie przez lekarza ortodontę.

Tyłozgryz u dorosłych

Tyłozgryz u dorosłych jest leczony stałymi aparatami ortodontycznymi. Z racji, że tyłozgryz jest to wada dość ciężka, całe leczenie może trwać nawet 2-2,5 roku. Zdarzają się przypadki, że do osiągnięcia pełnego efektu leczenia należy usunąć niektóre, pojedyncze zęby.

W bardzo ciężkich przypadkach tyłozgryzu konieczna jest do wykonania operacja całej żuchwy.

Jak przebiega leczenie ortodontyczne wady tyłozgryzu?

Leczenie ortodontyczne tyłozgryzu w przypadku dzieci odbywa się z użyciem aparatu ruchomego i odpowiednich ćwiczeń. Aparat i ćwiczenia są dobierane indywidualnie dla każdego Pacjenta podczas konsultacji, ponieważ każda jama ustna różni się od siebie i tylko lekarz ortodonta jest w stanie zaproponować najlepsze rozwiązanie. Tyłozgryz u dorosłych jest leczony aparatami ortodontycznymi stałymi.