aparaty ortodontyczne

Aparat Ortodontyczny

Jaki aparat ortodontyczny wybrać?

Aparat na zęby, inaczej także aparat ortodontyczny służy do przywrócenia prawidłowego zgryzu, czyli zwarcia pomiędzy szczęką a żuchwą, jak również do właściwego ustawienie i wyrównania zębów w łukach zębowych. Jednak aparat na zęby to nie tylko prosty zgryz – to również poprawa wyglądu profilu twarzy (cofnięcie bródki, wysunięcie bródki), jak również poprawa komfortu podczas przeżuwania. Trzeba też pamiętać, że łatwiej jest dbać o proste zęby, do których łatwiej dotrzeć szczoteczką do zębów czy nitką dentystyczną. Pamiętajmy także, że wady zgryzu to również wady wymowy (seplenienie, dyslalia). A zatem prosty zgryz ułatwia również wymowę i wpływa pozytywnie na nasze samopoczucie. Stajemy się pewni siebie i częściej się uśmiechamy – nie musimy już wstydzić się nieestetycznych zębów.

Rodzaje aparatów na zęby

Podstawowy podział aparatów na zęby obejmuje sposób ich mocowania. Mamy zatem ruchomy aparat na zęby oraz stały aparat na zęby.

Podstawowy podział aparatów na zęby obejmuje sposób ich mocowanie. Mamy zatem ruchomy aparat na zęby oraz stały aparat na zęby.
Ruchomy aparat ortodontyczny stosuje się przede wszystkim u dzieci w wieku od 4 do 12 lat, w trakcie wymiany zębów mlecznych na zęby stałe. Aparat na zęby ruchomy składa się płytki akrylowej, klamer oraz łuków , które dopasowuje się do zębów. Z kolei stały aparat na zęby zalecany jest przede wszystkim osobom dorosłym, gdyż pozwala na korektę wad zgryzu zębów stałych. Taki aparat zbudowany jest z zamków oraz pierścieni, które mocuje się do szkliwa specjalnym klejem. Z kolei za pomocą ligatur mocowany jest drut, wywierający na zęby stałą siłę.